Spôsoby opracovania materiálu

LEŠTENIE

Za základ povrchovej úpravy prírodného kameňa môžeme s čistým svedomím považovať leštenie. Používaním tejto techniky je postupne možné dosiahnuť zrkadlový lesk tohto prírodného materiálu. Kvalita sa výrazne zvýši taktiež z estetického hľadiska – vzory sú vysoko kontrastné a farby jasné a výrazné.Táto úprava patrí medzi najjemnejšie, je však snáď najefektívnejšou z hľadiska neskoršej údržby kameňa.Čistenie takto upraveného povrchu je jednoduché, leštený kameň má menšie a uzavretejšie póry, dobre odpudzuje vlhkosť a stáva sa tak vysoko odolným voči vonkajším, poveternostným alebo chemickým vplyvom.

HONOVANIE

Na rozdiel od leštenia, honovaním prírodného materiálu sa dosiahne jeho matný, poprípade saténový efekt povrchu. Najčastejšie sa týmto spôsobom upravuje mramor, žula alebo vápenec. Honovanie kameňa je pomerne obľúbené, materiál tak v domácnosti pôsobí útulne, neformálne a teplejšie ako po leštení.

FLAMBOVANIE

Pri tomto spôsobe úpravy sa používajú na spracovanie materiálu vysoké teploty. Najčastejšie sa týmto spôsobom upravuje mramor alebo žula. Úmyslom je dosiahnuť drsný povrch kameňa. Zvyčajne je používaný na kamenné dlažby pre svoje protišmykové vlastnosti. Flambovanie kameňa však nežiaduco ovplyvňuje jeho vzhľad, farby sa stávajú bledšie a menej výrazné.

ŠTOKOVANIE

Štokovanie  patrí medzi menej využívané spôsoby opracovania kameňa, to však neznamená, že efekt tejto úpravy je menej zaujímavý. Štokovaný povrch sa získava mechanickým udieraním nástroja s viacerými hrotmi do kameňa. Hroty vytvárajú na povrchu tohto materiálu drobné ryhy, jamky a odreniny- členitosť, spôsobujúca blednutie kameňa. Týmto spôsobom upravená dlažba získava protišmykový efekt.

KEFOVANIE

Kefovaním sa z povrchu prírodného materiálu tlakom odstránia jeho mäkšie časti a vytvorí sa tým dojem starého kameňa s nádychom histórie. Na dosiahnutie takéhoto efektu sa používajú tvrdé plastové alebo kovové kefy.